Kuidas kujunes vannitoast heaolu oaas?

Keha ja hinge puhastamise ning „kurjade vaimude“ kodust kaugemale peletamiseks asusid esimesed vannitoad eluruumidest eemal. Arvatavasti debüteerisid ühiskondlikud vannid 3000 eKr, aurusaunad Euroopas ja Ameerikas ning külmad vannid Aasias. Juba 1700 eKr asus Kreeta Knossose palees uhke torustikuga vann. Roomlaste ja Kreeklaste jaoks oli suplemine oluline osa elustiilist – seltskondlikud kohad, kus lõõgastuda ja end värskendada. Vannitoad on olnud meiega juba tuhandeid aastaid täites erinevaid vajadusi ja funktsioone.

Rooma termid

Renessanss mõjutas oluliselt ka supeluskultuuri, sest inimesed uskusid, et vees levivad haigused. Siiski võis 16. sajandil Suurbritannia piirkonnas juba esimesi eravanne kohata, kuigi veel järgmise paari sajandi jooksul toimusid paljud tänapäeva vannitoarituaalid magamistoas.

Uuemal ajal mõjutas suhteid vannitoaga kaks väga olulist tänapäeva nähtust: laialdane sisetorustik ja keskküte. Tualettruumid ja vannitoad said osaks standardsest lahendusest alles 1930ndatel. Tol ajal nähti vannituba veel luksusena. Aastaid hiljem paistsid need esimesed vannitoad külmad ja eemaletõukavad, sest igapäevaelus oli neil täita ainult praktiline funktsioon ning inimesed veetsid seal võimalikult vähe aega.

Viktoriaanliku ajastu rikkama leibkonna vannituba

Kuid meie jaoks, kes me oleme üles kasvanud kuuma veega, on isiklik hügieen ainult üks põhjus vannitoa külastamiseks. Vannituba on muutunud privaatse luksuse ja kosutuse sümboliks. Oma osa on mänginud elustiili muutumine. Inimesed koonduvad suurlinnadesse ning ilu- ja heaolutööstus aina kasvavad. Hooldused, mida varasemalt nautisime ilusalongis või juuksurisalongis, viiakse nüüd tänu erinevatele vidinatele kodus läbi.

Tunned, et peaksid oma oaasi täiustama? Mai lõpuni leiad kõik vajaliku vannituppa 15% soodsamalt. Tutvu valikuga: https://lartusi.ee/pood/vannituba/

Pühapaik

Ja see mõte vannitoast kui pühapaigast on viimase aasta jooksul tõesti kinnistunud, kuna nii paljud inimesed on kodus aega veetnud ja vannituba oli vast ainus võimalus teistest eralduda. Samas on pikalt kodus viibimine meid silmitsi surunud seniste valikutega sisekujunduses. Tunnetame kodu olulist mõju vaimsele tervisele ja heaolule tervikuna. Mõistame paremini oma vajadusi nii mustri, värvi, kujunduse kui kuju osas. Näiteks paljud on välise stimulatsiooni kompenseerimiseks oma kodudes värviga liialdanud. 

Keegi ei ennusta värviliste vannitubade (avokaado, türkiissinine, virsik, korall) massilist tagasitulekut. Vähemalt mitte lähitulevikus. Selle asemel lisame valgele kontrasti plaatide ja aksessuaaridega. Kaasaegsel vannitoal on kaks eesmärki: anda hommikul energiat maailmale vastu astumiseks ning lõõgastada enne magamaminekut. Kollane, oranž ja punane on küll ergutavad, kuid ilmselt isegi hommikul natukene „liiga palju“, mistõttu peaks neid kasutama tagasihoidlikult.

Kuna inimestel on rohkem aega lõõgastumiseks, siis on vannitoast saanud paljude jaoks isiklik spaa, mis  omakorda nõuab pigem rahustavaid ja neutraalseid toone. Hämarad roosad, pehmed sinised, mis meenutavad ookeane ja taevast. Pehmed rohelised, mis töötavad taimedega ilusas kooskõlas. Kivivärvid ja helepruun mõjuvad maandavalt. Vannitubadele on jätkuvalt iseloomulikku läikivat valget ja klaasi pehmendatakse kivi, keraamika ja kulunud puiduga.

Kliinilised pinnad muutuvad üha kaugemaks, pigem otsitakse võimalusi hubasuse lisamiseks. Ekstravagantsemad seinavalgustid, eraldiseisev vann, pehmed tekstiilid, mis jäljendavad pärsia vaipu, kardinad ning miks mitte ka tapeet – lisavad pühamule šarmi. Väikeste vannitubade puhul on see paras väljakutse. Võtmerolli mängib valgustus ja seda eriti akendeta vannitubades. Näiteks üksik prožektor vanni kohal võib väga värskendavalt mõjuda, rõhutades ainult olulisi detaile. Seinavalgustid loovad omakorda atmosfääri, hämar valgus mõjub meeleolule rahustavalt.

Järgenva kümnendi jooksul ennustatakse nutika vannitoa koidikut. Vannituba, mis oleks täielikult integreeritud meie digitaalse eluviisiga; sisseehitatud anduritega, mis mõõdavad meie biomeetriat ja on sünkroniseeritud erinevate seadmete ja tervisevidinatega.

Koroonast tulenev vajaduste täpsem tunnetamine kuulutab ka trendihulluse vaibumist. Kui veedame niivõrd palju aega kodus, siis peaks sisekujundus olema meie jaoks täpselt õige, mitte järgima tarbimiskultuuri impulsse.

Tunned, et peaksid oma oaasi täiustama? Mai lõpuni leiad kõik vajaliku vannituppa 15% soodsamalt. Tutvu valikuga: https://lartusi.ee/pood/vannituba/

Allikatena kasutatud Google pildiotsingut ning https://www.bbc.com/culture/article/20210407-how-the-bathroom-became-the-ultimate-sanctuary