Vaas kui Kunstiteos: Rosenthal x Cedric Ragot

Rosenthalist

Rosenthali asutajaks on Ameerikas kogemusi ammutanud Philipp Rosenthal. Kaubamärk sai alguse 1879. aastal, mil endine müügimees käivitas Saksamaa Erkersreuthi lossis portselani maalimise tehase. 1886. tabas Rosenthali esimene edulugu – turule toodi menukas tuhatoos, mis andis Philippile lükke oma portselanitehase asutamiseks. Rosenthal pälvis tähelepanu kaasaegse disaini ja murrangulise tootmisprotsessi eest. 25. aastapäevaks töötas ettevõttes juba 1200 inimest. Juudi päritolu Philipp kaotas tehase 1934. aastal natsidele, kes seadsid pereäris sisse oma tootmise. Firma jõudis Rosenthalide kätte tagasi alles 50ndatel. Kaasajaks on Rosenthalist kujunenud oma ala gigant, keda eristab laitmatu kvaliteet ning põnev mäng klassika-intriigi vahel. Viimast ilmestab vast kõige paremini firma vaaside portfell, kuhu on eredaima märgi jätnud meie seast varalahkunud Prantsusmaa disainer Cedric Ragot. Just viimase käe all on sündinud Fast, Squall, Core, Geode ja La Chute.

Eklektik Ragot (1973 – 2015)

1973. aastal sündinud Ragot lõpetas oma õpingud tarbekunsti erialal vahetult enne möödunud millenniumi lõppu (ENSCI-Les Ateliers) ja asus seejärel õpipoisina tööle kuulsa disaineri Christian Ghioni juures. Oma esimese stuudio avas Cedric juba 2002. aastal. Nii töökorralduse kui esteetika poolest oli Ragot eklektik. Tema käed ulatusid kõikjale: kosmeetika, lauanõud, koduelektroonika, mööbel, ehtekunst… nimekiri on lõputu. Ragot ühendas endas innovaatilisuse, perfektsionismi ja unistava meele, õnnistades oma käega kliente nagu Cappellini, Rosenthal, Panasonic, Roche Bobois, Alcatel, Swarovski, LVMH, Schott, Paco Rabanne, Krups, Lacie, Azzaro ja Häagen-Dazs. Tema tööd on võitnud lugematuid mainekaid auhindu. Meie kontekstis vast märkimisväärseim on 2007. aastal Rosenthalile loodud Fast vaasi eest pälvitud Good Design Award. Väidetavalt oli Ragot just selle tunnustuse üle kõige uhkem.

„Ma soovin iga lahendusega üllatada, kombineerida funktsionaalsust soovitud stilistilise lahendusega ning pakkudes samaaegselt piisavalt ruumi erinevatele emotsionaalsetele ja hingelistele tõlgendustele-vajadustele.“  – Cedric Ragot

Viimane tsitaat on heaks teejuhiks järgnevate vaaside tõlgendamisel. Kuigi Ragot on maininud inspiratsiooniallikatena galaktikaid, ürgset naiselikust, elastset deformatsiooni, mineraalaineid ning isegi varajast Hiina portselani, siis tegelikult peaks omanik leidma igas vaasis just endale sobivat hingetoitu ja inspiratsiooni. Ragot tööd on avatud vabale tõlgendamisele.

FAST

SQUALL

CORE

GEODE

LA CHUTE

Tutvu Lartusis leiduvate Rosenthali vaasidega siin.