La dolce vita Kristjaana Mere moodi

Magus elu (itaalia keeles la dolce vita) manab paljudele kindlasti silme ette Itaalia vanameistri Federico Fellini samanimelise aegumatuks klassikuks saanud võrratu linateose, aga ka igapäevaelu saab olla oi kui magus! Selle retsept ei ole midagi keerulist, kui lisad sinna just need komponendid, mida soovid – olgu selleks hea toit ja vein, tükike tumedat šokolaadi, südamest tulev naer, kaasahaarav raamat, kusagilt kuuldud inspireeriv lugu või mõni muu igapäevane ilus pisiasi. Magus elu kätkeb endas kindlasti ka ellusuhtumist – iga hetke nautimist ja mitte elu liiga tõsiselt võtmist – kunst, mida näiteks itaallased väga hästi oskavad. Nii nagu itaallaste, on ilmselt enamuse jaoks magusa elu keskmeks kodu – just see on praegusel muutlikul ajal meie turvaliseks pelgupaigaks, kus saame olla meie ise ja mille saame luua just selliseks nagu soovime.

Magus elu kätkeb endas kindlasti ka ellusuhtumist – iga hetke nautimist ja mitte elu liiga tõsiselt võtmist.

Niimoodi enda näo ja soovide järgi on loonud oma kodu ka elustiiliblogija, ettevõtja ja magusa elu kunstnik Kristjaana Mere – kaunis ja hakkaja naine, kelle jaoks on tema töö hobi ja elustiil ning vastupidi. Kuna ta töötab kodus ja veedab seal enamuse ajast, siis on kodu tema jaoks kõige tähtsam paik, mille ümber keerleb kogu tema elu. Kristjaana on loonud oma kodu koos elukaaslasega nullist just enda äranägemise järgi ja sageli hetketrendidele vastu mässeldes – nii sai valgete köökide ja üleüldise minimalismi buumi ajal valitud koju elegantne ja efektne must köök ning nimme pisut toretsevaid aktsente. “Ma ei soovi, et minu kodu oleks samasugune nagu teistel,” ütleb Kristjaana. Kodu punumisel ei ole ta järginud ühtegi kindlat stiili, kõik on tehtud orgaaniliselt sisetunde järgi, ning see on pidev protsess – kodu ei ole tema jaoks kunagi n-ö valmis, alati on seal midagi muuta või värskendada. Kristjaana nendib, et ainuke asi, mille ta tulevikus ehk täiesti välja vahetaks, on üsna kapriissed marmorist tasapinnad ja valiks nende asemele midagi sama ilusat, ent praktilisemat.

Magusa elu kunstnik Kristjaana Mere – kaunis ja hakkaja naine, kelle jaoks on tema töö hobi ja elustiil ning vastupidi.

Kristjaana jaoks on kodus väga olulisel kohal valgus ja lõhnad – need viimased kohe eriti. “Võin poodides difuusereid ja muid kodulõhnastajaid lõputult nuusutada,” ütleb Kristjaana innukalt. Oluline on, et ruumilõhnastajad oleksid kvaliteetsed ja võimalikult naturaalsed, eelistades seejuures sooje, puiduseid ja idamaiselt vürtsikaid aroome (oud, ambra, muskus jmt), mis on samas ehedad ja diskreetsed. Tema kodus on iga toa jaoks oma lõhn, kuid signatuuraroomid jäävad läbivalt kõikides ruumides samaks. On ju lõhnadel meie elus suurem roll kui me arvame – need mõjutavad meie meeleolu, produktiivust ning on võimsad mälestuste talletajad.

Praegusel ajal, mil reisimine on väga piiratud, mängivad erilist rolli aga justnimelt reisimälestused. Kristjaana armastab väga reisida, mis on peaaegu alati seotud  tema tööga ja just sealt ammutab ta kõige enam inspiratsiooni ka oma kodu kujundamiseks. Igalt reisilt toob ta kaasa suveniiri, mis külastatud kohta kõige paremini sümboliseerib – nende meenete näol on soojendavad reisimälestused kogu aeg silme all ja nii saab käidud paikadesse igal hetkel mõtetes tagasi rännata.

Olulisel kohal Kristjaana reiside galeriis on Itaalia oma tuhande näoga. Esimest korda sattus ta sinna kümme aastat tagasi – südatalvisesse Milaanosse. Hiljem on ta koos abikaasa ja pojaga rännanud näiteks Firenzes ja piki silmanuumavat Amalfi rannikut, sattudes muu hulgas kalju sisse ehitatud Michelini tärnidega ehitud restorani. Kristjaana nendib, et tegelikult saab Itaalias pea igal pool suvalisest uksest sisse astudes head toitu. Just kulinaariaelamused on need, mis inspireerivad reisidel kõige rohkem ja mida ta soovib ka enda koju kaasa tuua. Kuigi ta ise väga agar köögis toimetaja pole, meeldib talle väga itaallaste kombel koos pere ja sõpradega tundide kaupa ümber laua istuda, jutustada, naerda ja nautida suussulavaid roogi ja hõrke veine. “Peale klassikaliste pitsa ja pasta armastan väga ka Lõuna-Itaalia stiilis mereande ja kõike värsket,” ütleb Kristjaana silmade särades.

Kuigi Itaalia seostub enamjaolt päikese ja soojusega, on Kristjaana koos abikaasaga sattunud Rooma puhkama ka ajal, mil seal kallas lakkamatult vihma ja isegi rahet. Kristjaana jutustab: “Tagantjärele mõeldes oli see isegi pisut romantiline, kui pagesime vihma eest varju ühte vanasse kirikusse, kust leidsime eest põneva peegelinstallatiooni – kiriku imposantne laemaal muutus selle all olevast peeglist vaadates mitmedimensiooniliseks kunstiteoseks.” Selline arhailise ja sakraalse ning modernse kooslus on väga lummav ja peab tõdema, et alguses pisut ebamugavalt tunduvad ootamatused lisavad magususele just paraja doosi vürtsi ja põnevust, et elu liiga läägeks ei kipuks ja et magusa väärtus ikka meeles püsiks.

Itaallaslikku rafineeritud, ent muretut stiili hoovab ka Kristjaana välimusest ja olekust ning fragmente sellest on jõudnud ka tema koju. “Kahjuks ei ole meil siin tänavakohvikute kultuuri nagu on näiteks Itaalias ja Prantsusmaal, ning mõnusaid terrasse, kus aeg head seltskonda ja toitu nautides peatuma panna, napib samuti,” kurdab Kristjaana. Nii oli tema üks viimaseid suuremaid projekte kodus hubase ja kutsuva rõdu loomine. “See oli sel kevadel, kui olime rohkem nelja seina vahel, aga ilmad olid juba ilusad”, räägib ta. Nii sai rõdul nautida söögikordi ja niisama mõnusat olemist al fresco ning püüda soojalt paitavaid päikesekiiri.

Praegusel pimedal ajal tekib iseenesest tahtmine hubasuse ja sooja valguse järele. Kristjaana kodus on palju pehmeid patju ja pleede, mille sisse mõnusalt kerra pugeda ning sooja vürtsikat teed või head raamatut nautida Et koju veelgi rohkem valgust tuua, on tal hetkel käsil dekoratiivkamina loomine elutuppa. Päris kamina paigaldamise valmidust seal kahjuks ei ole, aga suur on soov luua romantiline prantsaslik kamina imitatsioon, kus suuri küünlaid põletada, luues päris kamina efekti. Pisut sarmikat butafooriat koduses interjööris ei tee ju paha?!

Ja nii jõudsimegi taas tõdemuseni, et magusa elu retsepti põhikomponendid on kodu, perekond ja hea toit, sekka pisut reisimist ja seiklusi – viimaseid praegusel ajal kasvõi mõtetes. Soovitame soojalt luua kodust endale ja oma lähedastele just selline maailm ja kants, kuhu ümberringi mässavad tormid ei ulatu, tuletades igal sammul meelde, et vaatamata kõigele – la vita è bella (elu on ilus!).

Autor: Laura Reiter

Kristjaana moodi kingitused: