Muutunud maailm loob uusi sisustussuundi ning toob tagasi unustatud vana

Maailm pole enam endine ja nii nagu enamus nähtuseid, peegeldab ka disain ühiskonnas toimuvat. Suured muutused ja pöördumatud protsessid on jätnud oma jälje ning selle allhoovusi on disainis ja sisekujunduses tunda ilmselt veel pikemat aega.

Ühelt poolt on disain mõjutatud suurematest globaalsetest muudatustest, kuid suurt rolli mängib siin ka disaini tarbijana inimene, tänu kellele leiab disain rakendust ja “ärkab päriselt ellu.” Ei ole enam uudiseks, et muutused on põhjustanud olulise nihke inimeste väärtushinnangutes – üha enam on au sees n-ö aeglane elustiil (slow living) ning kiirelt muutuvas maailmas soovitakse enda ümber püsivamaid väärtusi, et säiliks mingitki turvatunnet andev status quo. See kõik on üle kandunud ka disaini, mis kätkeb endas näiteks vastutustundlikku tootmist, kvaliteetseid materjale ning hindamatuid käsitööoskusi. Taas saadakse järjest enam aru, et näiteks luksusbrändid saavad õitseda ainult tänu kirglikele käsitöölistele, kellel on kogemusi ja oskusi teostada disainerite visioone ja ideid.

Võib öelda, et oleme pöördumas tagasi oma juurte poole – kiirelt muutuvad trendid ja hetkelisest impulsist ajendatud otsused ei ole enam teema. Samuti oleme jõudnud järeldusele, et väga edukalt võib hakkama saada ka vähemaga.  

Kodu kui kindlust pakkuv oaas

Peale selle, et toimunud on nihe inimeste mõtlemises ja väärtushinnangutes, on uus olukord muutnud ka inimeste elustiili palju kodusemaks – seetõttu on tugevalt mõjutatud ka kodu mõiste ja selle olulisus.

Inimesed soovivad oma kodudesse veelgi rohkem investeerida – eriti isolatsiooni ajal on aru saadud, et kodu on oluline oaas, kuhu tasub panustada. On ju kodu hektilisetel aegadel meie kõige olulisemaks paigaks, mis peab pakkuma kindlustunnet ja meelerahu. Oluliseks märksõnaks on saanud asjaolu, kuidas olla kodus koos, aga samas ka eraldi. Kuna olukord on sundinud inimesed pikaks ajaks ühe katuse alla, soovitakse koosolemise kõrval senisest enam privaatsust, mis tähendab, et suured avatud ruumid ei ole enam nii soositud.

Üha olulisemaks muutunud väljaskäimise võimalus kodust lahkumata – seda pakub näiteks väike aed või terrass. Kõik aiandusega seonduv on tegemas võimsat comebacki, mis õuealade kõrval tähendab ka ruumidesse veelgi enam roheluse toomist. On ju teada, et taimed vähendavad stressi ja parandavad ruumis õhukvaliteeti.

Looduslähedusega on tihedalt seotud ka biofiilne disain, mis ei ole enam pelgalt trend, vaid millest on muutunud maailmas saanud vajadus, toetades inimeste sisemist rahu ajal, mil vaimne ja füüsiline heaolu on eriti kriitilise tähtsusega. Biofiilne disain tähendab sisekujunduses eelkõige naturaalsete materjalide ja värvitoonide kasutamist, mis suurendab meie heaolutunnet ning lähemat kontakti loodusega ja seda eriti linnakodudes.  Ka mitmed uuringud on tõestanud, et biofiilse disaini baasil loodud kodu parandab unekvaliteeti ja alandab stressitaset.

Kodu kui töökoht ja vastupidi

Kodukontoritest on saanud veelgi enam uus normaalsus. mis nõuab edukaks ja produktiivseks kodus töötamiseks ergonoomilist lähenemist. Mugav kontorimööbel, hea valgustus ja nutikad panipaigad on sisekujunduses veelgi kasvavavas nõudluses.Muutunud on ka tööprotsessid, mis kätkeb endas koduse elu ühildamist töisega. Sageli tähendab see suisa kodu ümberplaneerimist, et luua muust elamisest eraldatud kodukontor, kus saaks segamatult töötada, sealhulgas videokõnesid pidada.

Ilu päästab maailma ehk hetkesuunad sisekujunduses

Hektilistel aegadel otsime ikka lohutust ja eskapismi ning januneme veelgi enam ilu järele – nii on see olnud ka endistel aegadel. Tagasi on vana maailma luksus – märksõnadeks art nouveau’le ja art deco’le omased rikkalikud mustrid, kurvikad orgaanilised vormid, küütlevad tekstuurid, eksootilised motiivid, julged värvid ning jazz-ajastu gatsbylik glamuur ja vabameelsus. Endiselt on au sees ka eklektiline boho-stiil ehk vana ja uue ning erinevate stiilide omavaheline sobitamine.

Kulla-karra kõrval ei ole kusagile kadunud ka rahulikud ning maalähedad värvitoonid, mis on ka eelpool mainitud biofiilse stiili üks alustaladest. Kuigi Pantone aasta värv on klassikaline sinine, troonivad selle kõrval ka naturaalsed oliiviroheline, ookerkollane ja põlenud oranž, mis pakuvad keerulistel aegadel soojust ja meelerahu. Ka mööbli ja aksessuaaride disainis jäljendatakse puidu, taimede ja metallide elemente, luues võimalikult rahustava keskkonna.

Ajaproovile on üllatuslikult vastu pidanud vana hea lilleline tapeet, kuid seda modernsemas võtmes. Võluvalt erksate ja kontrastsete värvidega ning suuremõõtmeliste lillemustritega tapeedid mõjuvad heas mõttes dramaatiliselt, tekitades kindla peale vau-efekti ning sobides samal ajal erinevate sisekujundusstiilidega.

Mõtteid jagas Laura Reiter

Pildid: MENU, Baobab, Villeroy & Boch, Sambonet, Kenzo, LIND DNA