Nõuandeid ja inspiratsiooni suviseks aiapeoks

Varasuvi võib veel üllatada oma muutlikkusega, kuid siiski on aiapidude hooaeg ametlikult alanud. Loodus on roheline ning täies õites, luues meeldiva tausta lähedaste ja sõpradega koos veedetud ajale. Toas ja aias korraldatud ürituste põhimõtted on küllaltki sarnased, kuid peol vabas õhus on pakkuda oma eeliseid ning ka piiranguid. Et pikast talvest väsinud loomingulisus üles äratada ja pakkuda inspiratsiooni, oleme kirja pannud mõned soovitused ja ideed, aitamaks sul üht suurepärast al fresco koosviibimist korraldada.

Loo külalistele mugav keskkond

Pidu planeerides tasub eelkõige silmas pidada külaliste mugavust ja luua neile temperatuuri ja taevaolusid arvestades meeldiv keskkond.

Kui pidu juba varakult planeerida, siis on pea võimatu ette teada, milliseks kujuneb ilm. Seega, pane paika varuplaan! Kas tuleb vihma korral viia pidu tuppa või on õues olemas spetsiaalne varjualune, mis hoiab külalised ja laua kuivana. Ka palava päikese korral on hea pakkuda jahedat varju, näiteks sättida istumine suure puu vilusse. Kui tegemist on koduse õhkkonnaga, tasub istumine korraldada vabas vormis, nii saab igaüks valida endale meelepärase koha ja sinul on vähem muret.

Õhtujaheduse saabudes aitavad hubasust hoida soojalambid, elus tuli kaminas või lõkkes ning kindlasti pehmed padjad ja tekid.

Dekoor

Laua ja istumisala kaunistamisel tasub meeles pidada, et oluline on seada dekoor harmooniasse ümbritseva loodusega, ehk tasub mitte üle pingutada. Kindlasti sobib kergelt boheemlaslik stiil, mis lubab omavahel kombineerida erinevaid elemente, näiteks lauanõusid, kui pead silmas, et toonid oleksid naturaalsed ja omavahel kooskõlas. Valides valged nõud, tõusevad esile dekoori ja toidu värvid. 

Aiapidu lillede ja dekoratiivsete taimedega kaunistades on raske valesammu teha. Vaasi ja muid esemeid valides ole aga praktiline ning arvesta võimaliku tuulega. 

Hämaras lisavad sumedust küünlad ning laternad, mida sättida tuleohutust silmas pidades lauale, puuokstele või ääristama terrassi, teerada. 

Suvine ja hooajaline menüü

Toitu valmistades on hea juhtmõte luua seos hooajaliste viljadega, miks mitte lausa enda aiasaaduseid kasutades. Serveeri aiamaal kasvatatud ürte, marju ja köögivilju, mis on maitsvamad poes leitavast ning lisavad peole isiklikku sarmi. 

Samuti ära unusta külaliste maitse-eelistusi ning vajadusel paku vegan või gluteenivabasid variante. Toidud, eriti just suhkrused, tasub putukate eest hoida kaetuna. 

Palava ja suvise ilma võtmesõnaks on kahtlemata värskus ning see võiks peegelduda ka joogivalikus. Limonaadid, bool, sangria, valge või roosa vein, käsitöösiidrid ja kerged marjased õlled. Serveerimiseks kasuta jahutavat jäänõud. 

Veekannu muudavad mahedalt maitsvaks ja pilkupüüdvaks näiteks granaatõunad, piparmünt, tsitrused, marjad või ürdid. Variante on üllatavalt palju.

Kasuta avarat ruumi elava atmosfääri loomiseks

Ürituste aias korraldamise eeliseks on suur õueruum, mis annab võimaluse erinevateks liikumist kaasavateks seltskonnamängudeks, nii lastele kui ka juba suurematele. Otsi internetist või enda lapsepõlvemälestustest mõni lõbus idee ja liida külalisi tegutsemisega.

Mõnusat nautimist!

Kõik ideaalseks al fresco koosviibiseks leiad meie vastavatud suvepoest.