Sisearhitektid annavad nõu: kuidas anda ruumile uut hingamist ja tuua igapäevaellu rohkem helgust?

Tavatult veedame sellel kevadisel ajal rohkem aega kodus ning seos ruumi ja meeleolu vahel on tõusnud esiplaanile. Paratamatult kerkib esile vajadus uuendusi teha. Kuidas anda ruumile uut hingamist ja tuua igapäevaellu rohkem helgust? Küsisime nõu sisearhitektidelt Krista Thomsonilt (Superellips) ja Elina Tammelt (Ace of Space).

Esteetika vs funktsionaalsus

Alustuseks tuleks ehk lahendada mõned filosoofilisemad küsimused. Eluruumi kujundamisel võime paratamatult seista dilemma ees: kas oluline on esteetiline ilu või toa tegelik funktsionaalsus ja mugavus. Tihti aga ei asugi need kaks üksteisest kaugel ja kattuvusi on palju.

Krista Thomsoni nägemuses ongi funktsionaalsus tavaliselt esteetiline: ”Kõige alus on läbimõeldud ja loogiline plaan.” Ka Elina leiab, et ideaalis võiksid need kaks “äärmust” olla kooskõlas ja tasakaalus: “Hea disaini puhul on ese või ruum visuaalselt kena, mugav kasutada ja teenib omanikku aastaid.”

Kui rääkida esteetika puhul erikujunduselementidest, mida on raske praktilisest vaatepunktist hinnata, siis tuleb juba mängu inimese enda soov ja nägemus. Teatud mängulisus praktilisuse ja esteetika vahel võiks säilida ka täiskasvanueas. 

Siinkohal on paslik põgusalt mainida erinevaid ruumikorralduse koolkondi. Neist kuulsaim Hiina meetod on kõigile tuntud feng shui. Teatud reeglistiku järgimine kahtlemata lihtsustab ruumikujundust, ent on siin ikka piisavalt ainest?

Krista kinnitab, et ka feng shuist saab mõtteainet ammutada: “Ruum on kindlasti väga tugevalt seotud inimese psühholoogiaga. Iga inimene on erinev, mõni värv või kujund saab mõjuda erinevatele inimestele hästi või halvasti. Kindlasti käsitleb feng shui erinevaid keskkonnategureid ja sealt saab mõtteainet. Kuid võtta feng shuid kui käsiraamatut või detailset õpetust, seda ma järgida ei saa. Kui inimest bambus oma kodus ei kõneta, siis ei ole selle lisamisel ka mingit mõtet.“

Elina hinnangul peitub usus võim: “Arvan, et feng shui saab aidata ja toetada inimest, kes ise sellesse usub. Paraku mina sügavuti feng shuiga kokku pole puutunud ning oma töös otseselt ja teadlikult seda ei kasuta. Küll aga lähtun oma tööd tehes sisetundest, funktsionaalsetest printsiipidest ja kliendi vajadustest.“

Uus hingamine: millest alustada?

Alustada tuleks elementaarsest puhastusest, mis aitab pildi selgeks lüüa. Vaata kriitilise pilguga üle toas leiduvad asjad: vabane vanast või peida silma alt ära ja muuda majapidamine “kergemaks”. Alles jäta detailid, mis tõesti keskkonda ilmestavad ja harmooniat loovad. Kui ruum tundub kokkusurutud ja igav, kasuta esmalt ära kevadist valgusküllust. “Õnneks on praegune eriolukord sattunud kevadele ning juba seetõttu on ruumid valgemad ja helgemad. Aknad puhtaks ja valgus sisse! Kui on vajadus rohkemaks, saab alati seinad heledamaks ja mahedamaks värvida, anda aktsent mõne tugevama värviga,” arvab Krista.

Vii värvid endaga kooskõlla

Kui valgus-puhtus tuppa toodud, siis ongi aeg vaadata värvidele otsa. Tegu on küll suurema ettevõtmisega, kuid kas või ühe seina värskendamine võib väga head efekti anda. Elina soovitab siinkohal lähtuda oma eelistustest: “Arvan, et värvide valik ja sobivus oleneb paljuski inimesest endast. Osad tunnevad end hästi erksate ja intensiivsete toonide keskel samal ajal kui teisele intensiivsed värvid mõjuvad ruumis pigem ärritavalt. Räägitakse palju erinevate toonide kokkusobivusest, kuid oma kodu kujundamisel arvan, et kõige lihtsam on end hästi tunda just selliste värvide keskel, mis omale meeldivad. Küll aga tasub arvestada, et osad värvitoonid siiski intensiivistavad ja teised rahustavad meie meelt ning seda tasuks silmas pidada näiteks magamistoa värvide valikul, et vältida närvilist õhkkonda ja uinuda rahulikult.“

Abiks võivad samuti olla nii internetis leiduvad värvisoovitused kui erinevate värvitootjate inspiratsioonikaardid, sest juba valmis sobitatud värvikooslused aitavad luua ettekujutuse nende koosmõjust päris ruumis. Sellest juhindudes, leiate igasse ruumi sobiva värvipaleti.

Ka Krista peab erinevate toonide vahekorda oluliseks: “Vastavalt ruumile tuleb leida vahekord, kui palju, millist tooni ja kus kasutada. Näiteks mahedam sein ja tugevama värviga aksessuaarid. Klassikaline ilus lahendus on valge ruum ja meeleoluks detailid, mida saab aja möödudes välja vahetada.”

Kahtlemata lisavad ruumile värsket ilmet stiilne nelik ilusaid disaintoole. MENU toolikampaania raames saad mai lõpuni kolme tooli ostmisel neljanda tasuta. Vaata lähemalt siit. 

Vahel piisab õigesti valitud tekstiilist või aksessuaarist

Võib üllatavana tunduda, kuidas ruumi ilme muutub erinevate elementide välja vahetamisega. Kunst, peeglid, makrameed, vaibad ja eelkõige – rohelus pottidesse, postamentidele ja vaasi. Dekoratiivesemetes peitub jõud! 

“Kindlasti on heaks vahendiks sisustustekstiilid – kardinad, padjad, tekid, mida igaüks saab valida vastavalt oma isikupärale ja maitsele,” toob välja Krista. Mõnikord aitab ka üksiku valgusti väljavahetamine või lisamine. Igal juhul tasub Elina sõnul omavahel kombineerida uusi ja vanemaid elemente.

Kokkuvõtteks: 

  • Ära pelga, et esteetika tuleks funktsionaalsusele ohvriks tuua või vice versa. Tee plaan, ent säilita mängulisus!
  • Reeglistikud on igaühele vabaks tõlgendamiseks ehk jälgi reegleid, mis sinu enda tunnetusega kooskõlas on. 
  • Elagu puhtus ja valgus! Vahel piisab ka lihtsalt korralikust suurpuhastusest. 
  • Suurema muutuse tagamiseks kaalu uut seinavärvi. Lähtu oma lemmikvärvidest, kuid ole intensiivsusega ettevaatlik. Heaks abimeheks on erinevate värvitootjate inspiratsioonikaardid. 
  • Too tuppa uus efektne dekoratiivese (vaas, vaip, valgusti, padjakatted). 

Olgu tegu suurpuhastuse, värvitöö või uue aksessuaariga – soovime tabavat silma, inspiratsiooni ja helgust! 

Täname Kristat ja Elinat ilusate mõtete eest. Pildid: MENU