Tuleviku kodudes on oluline kvaliteet, mitte kvantiteet

Põhjamaade disain on viimaste aastate jooksul Eestis kanda kinnitanud, mis näitab, et järjest enam tunnevad inimesed vajadust lihtsate ja looduslike lahenduste järgi. Põhjamaade disain on loodud just neid põhimõtteid järgides. Uurisime MENU disaineritelt Nick Rossilt ja Tim Rundle’ilt, mis on põhjamaade disainis erilist ja mida toob tulevik.

  • Põhjamaade disainis on oluline looduslähedus ja minimalism
  • Mööbliesemed peaksid kestma kogu elu
  • Ka lihtsas lambis võib peidus olla keeruline tehnoloogia
  • Tulevikus ümbritsevad inimesed end vähemate asjadega

Mis muudab põhjamaade disaini sümpaatseks?

Nick Ross: Põhjamaade disaini muudab sümpaatseks põhivormide ja inimlähedaste materjalide kasutus.

Tim Rundle: Tänapäeval on meie elus nii palju informatsiooni ja tehnoloogiat, et põhjamaade disainis levinud lihtsus pakub meile omamoodi varjupaika.  Disainis on ka tunda seost loodusega ja austust looduse vastu, mis on südamelähedane kiire eluga linnainimesele.

Kas usute trendidesse sisekujunduses?

Nick Ross: Need on muidugi olemas, aga ma ei saa öelda, et usun nendesse. Osad trendide aspektid ilmnevad loomulikult, kui kõik disainerid soovivad liikuda samas suunas. Probleemiks võivad olla küll trendide pealiskaudsemad aspektid. Sellest hoolimata on see väga huvitav, kust trendid tulevad ja kuidas need arenevad.

Tim Rundle: Püüan neile mitte liiga palju tähelepanu pöörata. Usun, et minu disainitud tooted peaksid kestma terve elu, ideaalis isegi rohkem. Mulle ei meeldi mõte, et millelegi, mis on valmistatud väärtuslikest ressurssidest, antakse kunstlikult elueaks vaid mõni aasta – või mis veelgi hullem – ainult üks hooaeg. Disain peaks siiski arenema ning kuuluma tehnika ja materjalide poolest selgelt mõnesse ajaperioodi, kuid disaini ei tohiks suunata kunstlikult. MENU kollektsioon on suurepäraseks näiteks, kus 1950. aastate disainilahendused – nagu näiteks Ib Kofod Larseni kudumistool sobib hästi ka kaasaegse disaini kõrvale.

FOTO: Kudumistool. Ib Kofod Larsen.

Milline on teie lemmik MENU projekt? 

Nick Ross: Usun, et selleks on Tearoomi sari, mis sündis koostööna disainidirektori Joachim Engell-Hanseniga ja MENU meeskonnaga. See sai alguse isiklikust projektist, kuid sellest sai lõpuks midagi väga universaalset.

Tim Rundle: Minu lemmikuks on TR Bulb kollektsioon. See on tootepere, mida me pidevalt kasvatame. See põhineb ülemõõdulisel klaasist LED-pirnil, millel on nutikas peidetud standardne kruvikinnitus. See on üks nendest juhtumitest, mida lihtsama välimusega toode on, seda tehniliselt keerukam on seda luua. Nendes lihtsates valgetes kerades toimub paljutki. Eriti uhke olen ma selle üle, et see lahendab probleemi nutikaid tehnilisi lahendusi kasutades, kuid jäädes samas välimuselt silmatorkamatuks ja minimalistlikuks. Süsteemi lihtsa disaini tõttu saame me tootepere suurendada veel täiendavate valgustitega, kus uued liikmed on saadaval nii hallikasmusta marmoriga ning uue messingist viimistlusega.

FOTO: Tearoom sari. Nick Ross.
FOTO: TR Bulb. Tim Rundle.

MENU põhimõtteks on “ühendatud ruumid”. Kas kontor ja kodu peaksid olema üksteisest lahus?

Tim Rundle: Ma arvan, et reaalsus on see, et meie elu siiani eraldi olnud aspektid hakkavad ühinema ja ruumid arenevad lihtsalt kaasa. Oma elu tasakaalus hoidmiseks on vaja töökorralduses suuremat paindlikkust. Tehnoloogia on juba selline, et osad meist ei pea veetma igapäevaselt tunde tööle ja koju sõites. Sellistes hübriidruumides tehtav töö on tavaliselt selline, mille suhtes ollakse kirglikud. Seetõttu ei ole eralu ja töö ühtesulandumine alati negatiivne asi.

Kui saaksite oma maja kaunistamiseks valida ainult ühe eseme – mis see oleks ja miks?

Nick Ross: Ma valiks midagi, mida ma olen pärinud, midagi, millel oleks olemas oma lugu.

Tim Rundle: Korralik söögilaud, nagu Norm Architects’i loodud MENU laud Snaregade. Ma arvan, et ükski maja ei peaks olema ilma korraliku söögilauata. Söögilaua taga toimub niivõrd palju: eined sõprade ja perekonnaga, töötamine hilisõhtuni mõne salajase projekti kallal, vestlused nii tühistest kui ka elumuutvatest asjadest.  On oluline, et inimesed istuksid ja veedaksid aega koos, sest tänapäeval on lihtsalt koosviibimiseks aega vähe.

FOTO: Söögilaud Snaregade. Norm Architects.

Millised näevad välja tulevased kodud?

Nick Ross: Ma loodan, et inimesed panevad rohkem rõhku sellele, et ümbritseda end vähemate esemetega, kuid just selliste esemetega, mis on nende jaoks tähendusrikkamad. Selliseid asju, mida te ära ei viska.

Tim Rundle: Arvan, et tehnoloogia võimaldab lihtsamate ruumide tekkimist, vähemate asjadega. Mida rohkem me taastame oma sidet ka loodusega, seda rohkem on tulevikus näha ka kodudes looduslikke materjale.

MENU mööbli leiad Lartusi poodidest ja kodulehel: https://lartusi.ee/pood/?kategooria=uus&kaubamark=menu