Uuenduskuur magamistoas: tekkidest, patjadest, voodipesust ja heast unest

Uue aasta alguses on paras aeg magamistuba värskendada. Õigesti valitud tekid, padjad ja voodipesu on kahtlemata hea une vaieldamatuteks komponentideks. Lisa käputäis esteetilist naudingut täiuslike vormide ja mustrite kujul ning meeldiv lõõgastumine on garanteeritud. Paraku on magamistoa maailmas keeruline orienteeruda, sest valik on lihtsalt niivõrd suur. Loodetavasti annab järgnev teekaart vastuse kasvõi mõnele küsimusele.

MATERJALIDEST

Materjalid võime jaotada kahte gruppi: looduslikud ja sünteetilised. Esimeste hulka kuuluvad puuviil, linane ja siid. Puuvill on kolmest vast levinuim ja kindlaim variant. Niiskus aurustub kergesti, kehatemperatuur püsib ühtlane, voodipesu püsib kaua ja on nahale meeldiv. Sünteetilised materjalid (polüester, akrüül) on hea valik mugavuse seisukohast. Neid on küll kerge hooldada, samas hingamise seisukohast on tegu kehvema valikuga, mistõttu õrnema nahaga inimestel tasuks sünteetilistest materjalidest hoiduda.

Sobiva materjali valimisel ei tohiks kindlasti alahinnata lihtsat puudutust. Kangas peaks olema tihedalt kootud, kiud peened ja mis kõige tähtsam – teie nahale meeldiv. Kõik muu on pelgalt tehniline orientiir hinna-kvaliteedi mõttes. Mida kallim koostis ja peenem töö – seda suurem on hinnasilt.

Puuvill

Puuvillast voodipesu leidub mitmes erinevas variatsioonis: perkal, satään, žakaar ja flanell. Vastavalt koele on puuvillane kangas kas soe või jahe, matt või läikega.

Perkalist voodipesu on äärmiselt vastupidav, samas peen, mõnusalt sile, pakub värskust ja jahedust. Kammimise käigus on puuvillast eemaldatud lühemad kiud. Satään on pikast puuvillakiust kergelt läikiv sile kangas, mis mässib keha luksuslikku soojusesse ja hingab imehästi.  Eestindatult žakaari (Jacquard) valmistamine on keerukas protsess. Kudumismasinad tõstavad igat lõimelõnga eraldi, mille tulemusel sünnivad esmaklassilised erinevate mustritega kangad. Žakaarist voodipesu püsib kaua ja on tänu pehmusele äärmiselt mugav.

Satiinist Apparat Yves Delorme-ilt:

Kui materjalide puhul on eelistus olemas, siis tasuks mõelda esteetilisele poolele. Kõik sõltub muidugi magamistoa interjöörist, kuid ühevärviline voodipesu on alati turvaline valik (valge, pehmed pruunikad, hallid, roosakad, sinakad toonid). Tugevad mustrid ja agressiivsed värvid võivad mõnes inimeses rahutust tekitada. Romantikutele sobib imehästi peen delikaatne muster. Üks võimalus on kombineerida mustreid ühevärvilise voodipesuga ja lisada aktsenti hoopis dekoratiivpatjadega. Meie oleme igal juhul kahe käega eksperimenteerimise poolt. Maitse küsimus!

Žakaarpuuvillast Loft Carbon Hugo Bossilt:

Voodipesu tuleks pesta kord nädalas. Plekkide eemaldamiseks tuleks pesu enne jahedas seebivees leotada. Kvaliteetne materjal nõuab vastavat hoolt – hoidu odavatest pesuvahenditest. Trummelkuivatusega peaks ettevaatlik olema, sest nii kulub voodipesu kiiremini. Hea oleks naturaalset voodipesu enne uut kasutamist triikida, et kanga kius asuvad poorid uuesti kokku tõmbuks. Ja viimaks – loe alati etiketti või uuri klienditeenindajalt lisa!

TEKID

Tekke jaotatakse vastavalt koostisele: siiditekid, villatekid, allergiavabad tekid, suletekid, polüesterkiust tekid ja puuvillatekid. Meie käsitleme neist kolme.

Siiditekid

Läbi ajaloo kõrges hinnas püsinud siidil pole headest omadustest puudust. Külmaga materjal soojendab ja kuumaga jahutab. Imab kordades paremini niiskust kui puuvill või lina. Lisaks kergelt müstilistele pajatustele siidi erilisest võimest turgutada voodielu, peetakse materjali kasulikuks ka mitme tervisehäda puhul (probleemid ainevahetusega, allergiad, artriit).

Lisaks heale soojusregulatsioonile, tagab siid sügavama ja rahulikuma une. Siiditekkidesse ei kogune tolm ega paljune tolmulestad. Allergikute jaoks on siiditekk ideaalne variant.

Suletekid

Suletekid on kerged, soojad ja püsivad kaua. Täiteks on kas veelindude suled või udusuled, mis eemaldavad magades kehast väljuva liigse niiskuse ja kehatemperatuur püsib optimaalne. Kvaliteet sõltub udusulgede sisaldusest: mida rohkem seda parem!

Luksuslikud Ungari hane udusulgedest tekid Yves Delorme-ilt:

Polüesterkiust tekid

Polüesterkiust tekid on tehnoloogiate täiustumisega muutunud mugavaks alternatiiviks sule – ja siiditekkidele. Polüesterkiust tekk täidab kõiki tekile omaseid põhifunktsioone (soojendab, imab niiskust, pehme, kerge) ning on lisaks kergesti hooldatav (võib pesta pesumasinas). Samuti on tegu hea valikuga neile, kel esineb sulgede vastu allergiat.

PADJAD

Kui unistad heast unest, siis tuleks patjade valimisel eriti teadlik olla. Padja ideaalmõõtmed on teadlaste poolt määratletud kui 40 × 60 cm, 40 × 80 cm ja 50 × 70 cm. Ideaallaius on inimeste õlgadest kuklani ja pikkuse puhul tuleb meeles pidada, et küljeli pööramisel ei tohi pea padja pealt maha vajuda. Raskemate juhtumite korral on abiks ergonoomilised padjad. Hommikul ärgates ei tohiks olla kuskilt valus.

Euroopa pardi sulgedest kõvemad padjad sarjast Double Naturel:

Kõige pehmemad ja luksuslikumad on udusulgedest padjad. Jällegi, mida rohkem udusulgi, seda kvaliteetsem ja pehmem on padi. Tavalised suled on pisut kõvemad ja hoiavad hästi vormi. Puuvillast või polüestrist padjad on odavamad ning keskmise kõvadusega. Villast padjad hoiavad hästi temperatuuri ja on pigem kõvemad.

Ungari hane udusulgedest Prestige sarja padjad Yves Delorme-ilt:

Patju soovitatakse puhastada iga kolme kuu tagant. Kindlasti peaks tähelepanelikult uurima hooldusjuhendit. Liiga jahe vesi ei hävita tolmulestasid, samas kuum temperatuur võib katteriide väikseks tõmmata. Pärast pesu tuleb padjad korralikult kuivaks saada. Hea nipp on tekid-padjad ka talvel kargete miinuskraadide kätte tuulduma viia. Nii hävivad tolmulestad ning tekid-padjad on mõnusalt värsked.